"Min fascination for IT startede i folkeskolen. De bedste timer var dem, hvor lærerne inddrog teknik eller interaktive projekter i undervisningen. Blandt andet havde vi tablets, og jeg husker især en funktion, hvor man skulle klappe for at tænde lyset. Det var ret sejt."
"Jeg vil bruge IT til at udvikle medicin. Siden folkeskolen har jeg elsket at stå i laboratoriet og eksperimentere. Mit studie i Computer Science og Molecular Biology kombinerer mine interesser for IT og biologi, og jeg drømmer om at udvikle personlig medicin mod kræft og andre sygdomme. Jeg ser et stort potentiale i at koble teknologi med genetik og medicin. Hvordan kan vi for eksempel sikre bedre behandling af kræft ved at tilpasse kemoterapi til den enkelte patients genetik? Det glæder jeg mig til at blive klogere på."
"IT er som en stjernehimmel, hvor jeg hele tiden finder nye mønstre. IT spiller en afgørende rolle i analysen af store datamængder og opdagelsen af mønstre i biologiske systemer. Jeg synes, det føles som at kigge op på en stjernehimmel og hele tiden opdage nye spændende konstellationer, som ingen har set før."
Jeg er positiv over for den teknologiske udvikling, men det er vigtigt, at vi diskuterer, hvor grænserne går.
"I dag skal jeg til eksamen i computerspil. Vi undersøger, hvordan frygt og spænding påvirker mennesker, og i min gruppe har vi udviklet et computerspil, der analyserer testpersoners reaktioner på forskellige skræmmende elementer. Vi fandt blandt andet ud af, hvor stor en rolle fantasien spiller. Vores testpersoner skulle gå alene i en mørk skov, og mange oplevede en intens følelse af paranoia. De følte, at de blev jagtet, selvom de gik alene, og der ikke var nogen reel fare. Det viser, hvor meget vores egen fantasi og omgivelser påvirker vores oplevelser, og det er noget, der kan overføres til computerspil."
"Jeg er positiv over for den teknologiske udvikling, men det er vigtigt, at vi diskuterer, hvor grænserne går. Hvor meget vil vi for eksempel acceptere, at teknologi bliver integreret i vores kroppe? Hvor langt vil vi gå med genmodificering? Jeg tror, at IT og biologi vil smelte endnu mere sammen i fremtiden, og det bliver spændende at se, hvor langt vi kan nå i lægevidenskabens navn."
"Jeg kan godt lide PROSAs faglige fokus og sociale fællesskab. Mit første møde med PROSA var, da de holdt et oplæg på mit universitet. Jeg har altid været interesseret i fagforeninger, og hos PROSA har jeg mødt nogle meget engagerede mennesker. Jeg kan godt lide de mange kurser og workshops, hvor man kan udveksle viden og få ny inspiration. Der er også en masse sociale arrangementer, og jeg synes, at de er gode til at lytte til de studerende og deres behov."
Hvis du også vil være medlem af IT-fagforeningen PROSA, kan du læse mere her.