Foto: Roberta Sant-anna, Unsplash
Volkswagen. Siemens. BMW.
Der er ingen tvivl om, at vores naboer syd for grænsen står bag nogle af de helt tunge virksomheder på den europæiske arena.
Tyskland har altid været en stolt industrination – men når det gælder digitalisering, er det en anden snak. Eller okay, ret skal være ret, Tyskland er også hjemland for SAP. Den gigantiske softwarevirksomhed, som er Europas mest værdifulde selskab (IT-virksomheden har endda overgået Novo Nordisk).
Men generelt er Tyskland notorisk kendt for at være sat ud af spillet, når vi taler tech og digitalisering. Ikke mindst hvis man kigger på landets offentlige systemer.
Fysisk fremmøde hos myndighederne, kontanter fremfor digitale euro samt et uoverskueligt væld af papirer og dokumenter er nok det billede, de fleste af os forbinder med en hverdag i det tyske.
De seneste år er der dog begyndt at ske noget. Allerede for ti år siden præsenterede Tyskland en digitaliseringsstrategi, der satte en streg under, at teknologi og en øget digitalisering skulle være en motor i udviklingen af landet. Og de godt 83 millioner tyskere har da også fået flere og flere digitale løsninger til rådighed.
Vores klare mål er at gøre Tyskland til drivkraften bag digitaliseringen i Europa.
Men der skal ske mere, hvis man spørger de tyske politikere. Og derfor har de nu for alvor sat fokus på digitalisering, digitalisering og lidt mere digitalisering.
Tyskland vil investere milliarder af euro i tech og digitale løsninger – konkret er det ambitionen at afsætte 500 milliarder euro til investeringer i den tyske infrastruktur, hvilket også omfatter digitalisering.
I april fik landet endda også sin første digitaliseringsminister nogensinde.
Han hedder Karsten Wildberger, og han har hidtil været en højtstående forretningsmand. Senest har han været topchef i Ceconomy, der står bag MediaMarkt og Saturn, har mere end 1.000 butikker i Europa og i seneste regnskabsår omsatte for 22,4 milliarder euro.
Nu har Karsten Wildberger fået en ny opgave. Han skal stå i spidsen for den tyske digitalisering, og oprettelsen af det nye ministerium sender et klart signal: Tyskland vil op i gear på den digitale arena.
Eller som Karsten Wildberger selv siger: ”Vores klare mål er at gøre Tyskland til drivkraften bag digitaliseringen i Europa.”
Et af hovedprojekterne er at skrue op for digitaliseringen af hele den offentlige sektor i Tyskland – og her kigger tyskerne mod nord for at finde inspiration.
Danmark er gang på gang blevet kåret som de allerbedste i offentlig digitalisering, og den viden og erfaring kan nu eksporteres til vores tyske venner.
Og hos både cBrain og Systematic kan man tydeligt mærke interessen for danske løsninger. De to IT-virksomheder har begge været til stede på det tyske marked i mere end et årti, men landet bliver fortsat mere og mere interessant for de danske firmaer.
”I dag er det knap en tredjedel af hele vores omsætning, som kommer fra Tyskland,” siger Adam Mollerup fra cBrain og fortsætter:
”Så Tyskland er et meget vigtigt marked for os, og en af vores allerstørste kunder er også placeret i Tyskland.”
Adam Mollerup er Head of GovTech i cBrain. Det betyder, at han står i spidsen for govtech internationalt – altså løsninger til det offentlige – på både eksisterende og nye markeder.
Og det er lige præcis IT-løsninger til det offentlige, som cBrain fokuserer på. cBrain laver primært COTS-software (commercial off-the-shelf, red.), som er løsninger, der kan bruges af mange forskellige organisationer – altså en ”one size fits all”-tankegang.
Virksomheden er siden opstarten i 2003 især kendt for sin F2-platform, som er en softwareløsning, der kan automatisere den offentlige administration. I dag bliver F2 brugt af over 100 myndigheder verden over – blandt andet ministerier, styrelser og kommuner – og det er netop også F2-platformen, som cBrain har fokus på at sælge til de tyske kunder.
I dag foregår meget forvaltning i Tyskland på papir – og den nye tyske forbundsregering har bebudet et stærkt fokus på digitalisering med det nye samlede ministerium. Det er en gylden mulighed for cBrain, der har en ”Paperless Ministry”-platform klar på hylden og dermed kan automatisere og effektivisere en masse processer i det offentlige system.
”Tyskland investerer betydelige midler i for eksempel infrastruktur i de kommende år, og her betyder digitalisering noget for hastigheden. For hvis man skal kunne levere politisk, er der behov for, at hele administrationen får et løft – ellers bremser man sig selv, når man i virkeligheden har brug for at trykke på speederen,” siger Adam Mollerup.
cBrain har i dag kontor i Tyskland for at være tæt på de tyske kunder – og det har aarhusianske Systematic også.
Systematic sælger i dag løsninger til det tyske forsvar, og landet mod syd er en af den danske IT-virksomheds allerstørste og vigtigste kunder på forsvarsområdet.
I efteråret kom Systematic også ind på biblioteksmarkedet i Tyskland. Hamborg har købt Cicero-løsningen, som i dag bliver brugt på alle danske biblioteker, og håbet er, at det kan være startskuddet til en endnu større omsætning i Tyskland.
Herhjemme er Systematic også store, når det gælder løsninger til sundhedsvæsenet – IT-virksomheden står blandt andet bag den elektroniske patientjournal Columna CIS, der er den jyske og fynske pendant til Sundhedsplatformen, som er det EPJ-system, der bliver brugt på Sjælland.
I Tyskland går det dog lidt mere trægt, når det gælder sundhedsområdet, fortæller Nikolaj Bramsen, der er topchef i Systematic.
”Sundhedsvæsenet er meget anderledes i Tyskland. Det danske sundhedsvæsen er faktisk tættere på at være sammenligneligt med sundhedsvæsenet i Australien og New Zealand end med det i Tyskland,” siger han.
Det betyder, at det ikke er helt ligetil at eksportere Systematics sundhedssystemer – i hvert fald ikke lige nu.
”Vi er ikke på det tyske marked for sundhedsløsninger endnu, men det er noget, vi holder et skarpt øje med. I takt med at de også digitaliserer mere og mere, vil det også smitte af på sundhedsvæsenet, og det vil være også være et marked, der er attraktivt for os. Det er der ingen tvivl om,” siger Nikolaj Bramsen.
Systematic-direktøren ser generelt Tyskland som et meget vigtigt marked – og han understreger, at man ligesom på alle andre eksportmarkeder skal investere tid og kræfter i at få godt fat i kunderne.
Sprogbarrierer og kulturforskelle er et eviggyldigt vilkår, hvis man eksporterer, og det medfører nogle udfordringer, som både Systematic og cBrain oplever.
På mange områder oplever vi, at det tyske forsvar digitaliserer hurtigere end det danske lige nu.
Adam Mollerup fra cBrain fortæller eksempelvis, at der er en anden beslutnings- og styringskultur syd for grænsen.
”Der er generelt også en anden risikokultur, hvilket for eksempel kommer til udtryk i andre krav i forhold til data, privacy og dokumentation, og hvor meget man kan styre selv,” siger han.
Hos Systematic peger Nikolaj Bramsen også på, at vi skal passe på med at tale den tyske digitalisering alt for meget ned – for på visse punkter er Tyskland faktisk foran os, mener han.
”På mange områder oplever vi, at det tyske forsvar digitaliserer hurtigere end det danske lige nu. Så på den måde er det jo ikke en sort/hvid verden, hvor de er bagud på alt,” siger han og fortsætter:
”Det er klart, at der er nogle områder, hvor Danmark er længere fremme end Tyskland – for eksempel på sundhedsområdet. Det er jo så det, de kommer til at fokusere på og investere i.”
1. SAP (markedsværdi: 325,24 mia. euro)
2. Infineon Technologies (markedsværdi: 44,47 mia. euro)
3. Nemetschek (markedsværdi: 13,79 mia. euro)
4. Bechtle (markedsværdi: 5,03 mia. euro)
5. Northern Data (markedsværdi: 1,6 mia. euro)
Til sammenligning er danske Cbrains markedsværdi 3,34 mia. kr. – det svarer til knap 0,5 mia. euro.
Og de investeringer vil Systematic, cBrain og andre danske IT-virksomheder gerne have del i.
I øjeblikket er der også politiske vinde, der måske er med til at gøre den ambition lidt lettere at indfri. Nemlig et øget fokus på europæiske leverandører og et farvel og tak til amerikanske tech-giganter.
Både cBrain og Systematic udvikler egne systemer og platforme, og de står derfor med et stærkt kort på hånden, når de skal forhandle med tyskerne: Her er et europæisk IT-produkt.
”Den europæiske tankegang omkring at være mindre afhængig af USA og big tech kan sagtens blive en fordel for os,” siger Nikolaj Bramsen fra Systematic.
”Vi har ikke set effekten af det endnu, og det er nok for tidligt at sige, om det bliver en stor fordel for os. Men det er da klart, at det nok ikke bliver en ulempe. Spørgsmålet er, om det primært bliver en stor fordel for tyske virksomheder, eller om det bliver en fordel for europæiske virksomheder bredt set. Det må vi se. Man kan jo håbe på det sidste.”
Adam Mollerup fra cBrain var i marts i Berlin, hvor han deltog i Digitaler Staat. En stor, tysk digitaliseringskonference, der minder lidt om danske OffDig.
Her var det tydeligt at mærke, at der var en reel bekymring omkring, hvordan man bygger den europæiske infrastruktur op, og hvor afhængige vi kan være, når det gælder hele vores digitale økosystem.
”Den diskussion om strategisk autonomi og kritisk infrastruktur kunne man ikke mærke med samme intensitet på det digitale område for et år siden. Der er helt klart sket en markant acceleration på grund af den nye geopolitiske virkelighed,” siger Adam Mollerup.
”Det faktum, at vi i cBrain styrer vores eget tech stack, og vi har vores helt egen platform, som er europæisk funderet, har klart en særlig appel til rigtig mange beslutningstagere i Europa i dag.”